Natur Tanya® 3000mg Kapormag kivonatot és 120mcg szerves krómot tartalmazó étrend-kiegészítő tabletta 60x
Kapormag koncentrátum
Az Anethum graveolens a Földközi-tenger környékén, Dél-Oroszországban és Nyugat-Afrikában őshonos. Egy családba tartozik a petrezselyemmel, a sárgarépával és a köménnyel.
Angol neve – dill – valószínűleg az angolszász vagy óskandináv „dylle” szóból származik, ami azt jelenti: nyugtatni, csillapítani. Ez valószínűleg emésztést segítő tulajdonságaira utal. Tudomásunk szerint először Egyiptomban említik, egy i.e. 3000 körül keletkezett orvosi feljegyzésben. A Bibliában is előfordul a neve (Máté 23:23), és egyike a Mária sírján talált kilenc szent gyógynövénynek (a többiek: zsálya, lestyán, cickafark, körömvirág, árnika, fekete üröm, macskagyökér és gilisztaűző varádics).
Az antik görög kultúrákban a kapor a gazdagság jelképe volt; a tehetősebbek gyakran égettek kaporillatú olajat ennek kinyilvánítására. A rómaiak azt tartották, hogy a kapor szerencsét hoz, Európában pedig úgy gondolták, hogy távol tartja a boszorkányokat a háztól, ha egy csokor kaprot tűznek az ajtó fölé.
A kaprot a varázslók is napi szinten használták tevékenységük során. Borral kombinálva romantikus kalandokra bátorította a szerelmeseket. Elterjedt volt az a babona, hogy a perben álló fél számára kedvező döntés születik, ha kapormagot szór a cipőjébe, mielőtt belép a tárgyalóterembe.
A kapor története az orvoslásban
- Ahogy korábban megjegyeztük, már régi egyiptomi írásokban is gyógyszerként említik a kaprot, időszámításunk előtt mintegy 3000 évvel. Gyógyhatásának köszönhetően Nagy Károly császár kaporteát szolgáltatott fel vendégeinek étkezések után. A kapor szerepel a császár híres „gyógynövény listáján”; ebben azokat a növényeket sorolták fel, amelyeket az uralkodó saját konyhakertjében termeszteni kellett (hagyma, gyöngyhagyma, fokhagyma, póréhagyma, zeller, hogy csak néhányat említsünk közülük).
- Az orvostudomány atyjaként ismert Hippokratész kapros szájvizet készített. Ez az első, ilyen típusú, dokumentált recept.
Nettó tömeg: 63 g (60 tabletta)
Összetevők: kapormag kivonat (300 mg/tabletta); tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz); maltodextrin; fényezőanyag (sztearinsav); csomósodást gátlók (talkum, szilícium-dioxid); króm (III)-pikolinát.
Adagolási javaslat: naponta 1 tablettát, bő folyadékkal lenyelni.
Hatóanyagok |
1 tablettában |
NRV%* |
3000 mg szárított kapormag őrleménynek megfelelő kivonat |
300 mg |
- |
Szerves króm |
120 µg |
300% |
*NRV%: napi beviteli referencia érték %-a felnőttek esetében |
Figyelmeztetés Ne lépje túl az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot! A készítményt tartsa gyermekektől elzárva!
- A termék 6 éves kortól alkalmazható.
- A termék nem fogyasztható terhesség, és szoptatás időszakában.
- A termék alkalmazható cukorbetegség esetén, de az inzulin vagy szájon át szedett gyógyszerek dózisának módosítására szükség lehet.
- A termék nem alkalmazható vérhígító fogyasztása mellett.
Tárolás: Száraz helyen, gyermekek elől elzárva.
OGYÉI ny.sz: 17248/2016
.
.
Tájékoztatás - A törvényi előírásnak megfelelően, szeretnénk az alábbiakra felhívni a figyelmedet vásárlás előtt:
- Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
- A www.naturaplaza.hu egy internetes áruház, a weboldalunkon található termékleírások a gyártók, forgalmazók, szállítók, valamint publikus lexikonok, szakkönyvek és folyóiratok információi, ezek tartalmáért áruházunk a felelősséget nem vállalja.
- Betegség esetén, az étrend-kiegészítő szedésével kapcsolatosan, kérd ki szakorvosod tanácsát, véleményét.
- Minden esetben figyelmesen olvasd el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! A tájékoztatóban szereplő javasolt mennyiségeket ne lépd túl!
- Az étrend-kiegészítők élelmiszereknek minősülnek és bár kedvező élettani hatással rendelkezhetnek, amely egyénenként eltérő lehet, jelölésük, megjelenítésük, és reklámozásuk során nem engedélyezett a készítményeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni.