Natur Tanya® SZERVES CINK-BISZGLICINÁT TABLETTA

Kizárólag 100%-ban cink-biszglicinátból származó, maximális mennyiségű aminosav kelát formájú, jól hasznosuló szerves cink. A cink-biszglicinát 143,4%-kal magasabb biohasznosulással rendelkezik a szerves cink sóval (cink-glükonáttal) összehasonlítva.

  • ESSZENCIÁLIS, ANTIOXIDÁNS ÁSVÁNYI ANYAG

  • SEGÍTI AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉT

  • HOZZÁJÁRUL A SEJTEK VÉDELMÉHEZ

  • TÁMOGATJA A TERMÉKENYSÉGET

  • A CINK AZ INZULIN HORMON AZ ÖSSZETEVŐJE

  • 143,4%-KAL MAGASABB BIOHASZNULÁS A GYAKRAN HASZNÁLT SZERVES CINK-GLÜKONÁTTAL ÖSSZEHASONLÍTVA

  • JÓL TOLERÁLHATÓ, NEM OKOZ GYOMOR-BÉLRENDSZERI PANASZOKAT

  • VEGÁN KÉSZÍTMÉNY, TITÁN-DIOXID MENTES FORMULA

  • LAKTÓZ ÉS GLUTÉNMENTES

  • NEM TARTALMAZ MESTERSÉGES TARTÓSÍTÓSZERT, SZÍNEZÉKET ÉS AROMÁT

  • FÜGGETLEN LABORBAN BEVIZSGÁLT ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ!

  • NAPONTA 1 FILMTABLETTA ELEGENDŐ

  • KÖNNYEN NYELHETŐ, 2 HÓNAPRA ELEGENDŐ MENNYISÉG

Natur Tanya® SZERVES CINK-BISZGLICINÁT TABLETTA

A cink-biszglicinát és más cink-formák felszívódása/biohasznosulása

A cink aktív transzport útján, aminosavakhoz, kismolekulájú fehérjékhez kötődve, szívódik fel a vékonybél kezdeti és részben a középső szakaszán. A cink-biszglicinát 143,4%-kal nagyobb biohasznosulásra képes a cink-glükonáthoz képest. (forrás: Gandia, P., Bour, D., Maurette, J. M., Donazzolo, Y., Duchène, P., Béjot, M., & Houin, G. (2007). A bioavailability study comparing two oral formulations containing zinc (Zn bis-glycinate vs. Zn gluconate )

CINK BISZGLICINÁT > CINK GLÜKONÁT = CINK-CITRÁT > CINK-OXID

FONTOS MEGJEGYEZNI, HOGY A LEGGYAKRABBAN HASZNÁLT SZERVES CINK FORMÁK - A CINK-GLÜKONÁT ÉS CINK-CITRÁT FELSZÍVÓDÁSA MEGEGYEZIK, NINCS LÉNYEGES KÜLÖNBSÉG KÖZÖTTÜK. A SZERVETLEN CINK-OXID FELSZÍVÓDÁSA SZIGNIFIKÁNSAN ALACSONYABB, A SZERVES CINK-GLÜKONÁTTAL ÉS CITRÁTTAL ÖSSZEHASONLÍTVA.
(forrás: Wegmüller, R., Tay, F., Zeder, C., Brnic, M., & Hurrell, R. F. (2014). Zinc absorption by young adults from supplemental zinc citrate is comparable with that from zinc gluconate and higher than from zinc oxide. The Journal of nutrition, 144(2), 132–136.)

TERMÉKÜNKBEN MEGTALÁLHATÓ CINK-BISZGLICINÁT VISZONT JOBB BIOHASZNOSULÁSSAL RENDELKEZIK A SZERVES CINK SÓVAL (CINK-GLÜKONÁTTAL) ÖSSZEHASONLÍTVA, EGÉSZSÉGES EMBEREKEN VIZSGÁLVA.
(forrás: Gandia, P., Bour, D., Maurette, J. M., Donazzolo, Y., Duchène, P., Béjot, M., & Houin, G. (2007). A bioavailability study comparing two oral formulations containing zinc (Zn bis-glycinate vs. Zn gluconate) after a single administration to twelve healthy female volunteers. International journal for vitamin and nutrition research. Internationale Zeitschrift fur Vitamin- und Ernahrungsforschung. Journal international de vitaminologie et de nutrition, 77(4), 243–248.)

Négy dologgal is magyarázható a cink-biszglicinát felszívódása

1. Először is, minden glicin molekula két funkciós csoportot tartalmaz (karboxil csoport, amino csoport), amelyek képesek kovalens és koordinált kovalens kötésekkel kötődni a cink ionhoz.

2. Másodszor a glicin a cinkionnal gyűrűszerkezetet tud létrehozni ezáltal energetikailag stabil szerkezetet jön létre

3. Alacsony molekulatömegének (

4. Az 1:2 fém (cink)-ligand (glicin) arány korlátozza a fém felszívódását gátló étrendi inhibitorokkal való reakciót, és megakadályozza, hogy a fém részt vegyen az oxidációs reakciókban/folyamatokban.

(forrás: Gandia, P., Bour, D., Maurette, J. M., Donazzolo, Y., Duchène, P., Béjot, M., & Houin, G. (2007). A bioavailability study comparing two oral formulations containing zinc (Zn bis-glycinate vs. Zn gluconate) after a single administration to twelve healthy female volunteers. International journal for vitamin and nutrition research. Internationale Zeitschrift fur Vitamin- und Ernahrungsforschung. Journal international de vitaminologie et de nutrition, 77(4), 243–248.) 

A cink-biszglicinát jellemzői

  • stabil cink forma
  • kivaló biohasznosulás
  • jól tolerálható
  • nem okoz gyomor-bélrendszerei panaszokat vízben jól oldódik    
  • a gyomor savas közegében is stabil
  • biztonságos, hosszú távon alkalmazható

Négy dologgal is magyarázható a cink-biszglicinát felszívódása. A cink-biszglicinát jellemzői

A cink felszívódása a bevitel mennyiségétől, az alkalmazott beviteli hatóanyagformától és más anyagok jelenlététől függ; a kalcium, élelmi rostok, és a fitátok befolyásolhatják a felszívódását és a biohasznosulását. 

Ez az oka annak, hogy a vegán életmódot követők gyakran cinkhiánnyal szembesülnek, hiszen ételük élelmi rostban gazdag, viszont így az állati eredetű (jobban hasznosuló) cinkforrástól mentes. Megfigyelték továbbá, hogy a gabonaféléken alapuló, úgynevezett makrobiotikus táplálkozás elégtelen cinkbevitellel járhat. Lázzal járó megbetegedések, fertőzések és várandósság csökkentheti a vérplazma cink koncentrációját.

Termékünk filmtablettánként 25 mg szerves kötésű cinket tartalmaz cink-biszglicinát formában, amelyek kis méretük miatt könnyen nyelhetőek. A 25 mg szerves cink, a napi ajánlott beviteli szükséglet 250%-át tartalmazza.

A szerves cink hozzájárul:

  • a termékenyég és szaporodás fenntartásához
  • a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez (antioxidáns hatása révén)
  • az immunrendszer egészséges működéséhez
  • a normál szellemi működés fenntartásához és kognitív funkciókhoz
  • a normál látás fenntartásához
  • a vér normál tesztoszteronszintjének megtartásához
  • az egészséges csontok megtartásához
  • a haj-, bőr-, köröm egészséges állapotának fenntartásához
  • a normál DNS-szintézishez
  • valamint szerepet játszik a normál fehérjeszintézisben
  • a cink részt vesz a normál sav–bázis egyensúly fenntartásában, a makrotápanyagok, a szénhidrátok és a zsírsavak egészséges anyagcseréjében

Tudtad a cinkről, hogy…?

A cink a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális, antioxidáns ásványi anyag, amely hozzájárul termékenység támogatásához, a sejtek védelméhez és az immunrendszer egészségéhez, szerves formában.  

  • számos metalloenzim (fémiont tartalmazó enzim) alkotórésze, több száz enzimben megtalálták (>300), ezért számos biológiai funkcióval rendelkezik.
  • egy sor hormon receptor és fehérje kulcsfontosságú strukturális komponense, amik hozzájárulnak az egészséges, kiegyensúlyozott kedélyállapothoz és immunfunkcióhoz
  • a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó inzulin hormonnak az összetevője
  • fontos szerepet játszik a genetikai örökítőanyag stabilizálásában, az emberi genom körülbelül 1%-a cinktartalmú fehérje, melyek fontos szerepet töltenek be a génexpresszió szabályozásában
  • lényeges szerepe van az egészséges egyedfejlődésben és az egészség fenntartásában
  • a szervezetünkben lévő cink mennyiségének 9%-a, a bőrben található, és szükséges a sebgyógyulás folyamatában, illetve a bőr szépségéhez és egészségéhez
  • stabilizálja a sejtszintű komponensek és membránok molekuláris struktúráját ezért közreműködik a sejtek és a szervezet integritásának fenntartásban
  • a cinktartalmú enzimek részt vesznek a szénhidrát-, zsír- és fehérjemetabolizmusban, valamint a nukleinsav szintézisben
  • a cinkbevitel különösen ajánlott rendszeres alkoholt fogyasztók körében, mert az alkohol csökkenti a cink bélben való felszívódását, és növeli a vizelettel történő cinkkiválasztást

Hol fordul elő a cink az emberi szervezetben?

A szervezet nem tud nagy mennyiségű cinket raktározni, viszonylag gyorsan kimerül a szervezetből.

Nagy mennyiségben megtalálható a szem szivárványhártyájában, ideghártyájában, a sejtek magjában, a csontokban, a prosztatában (dülmirigy), a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeiben (az inzulin cinkionokkal alkotott komplexként tárolódik), a májban, a hajban, a vörösvérsejtekben (egy enzim részeként).

Milyen élettani hatásai vannak a cinknek?

Fontos szerepet játszik a DNS, az RNS, a fehérje, a szénhidrát és a vitamin anyagcsere szabályozásában, nélkülözhetetlen az immunrendszer működéséhez. Példaként említve egy cink-függő enzim elősegíti a táplálékban előforduló folsav formák (pteroilpoliglutamátok), szabad folsavvá (pteroilmonoglutaminsav) való átalakítását, lehetővé téve az élelemiszerben előforduló folátok szervezetben való hasznosítását.

A cink részt vesz az antioxidáns védelemben is. Kapcsolódni tud a thiol csoportokhoz a fehérjékben, így azok kevésbé érzékenyek lesznek ezáltal az oxidációra. A redox-reaktív fémek eltávolításával, amilyen a vas és a réz a fehérjékben és a lipidekben, a cink csökkenti a hidroxil szabadgyökök fémek által indukált termelődését, így védi a makromolekulákat. A cink serkenti a metallothionein expresszióját és növeli a kataláz aktivitását: mindkettő semlegesíti a KÁROS reaktív oxigén szabadgyököket (ROS). A megnövekedett oxidatív stressz hatására a cink távozik a metallothioneinből, így az feltehetőleg felszabadul más fehérje számára. A cink antioxidáns enzimek kofaktora, mint amilyen a réz/cink-szuperoxid diszmutáz.

A cink fontos kofaktor a csontmátrix különböző összetevőinek szintézisével foglalkozó enzimekben és rendkívül fontos szerepet játszik a csontlerakódás és -reszorpció szabályozásában. A cink továbbá strukturális szerepet játszik a csontmátrixban. A csont hidroxiapatit kristályokból áll, mely cink-fluorid komplexet tartalmaz. A cink elősegíti a csontok mineralizációját is, mivel az alkalikus foszfatáz enzim kofaktora; egyes tanulmányok kimutatták, hogy a szérum cinkkoncentráció csökkenhet, vagy a cink kiürülése nagyobb lehet csontbetegségek esetén (pl. csontritkulás, csökkent csontsűrűség). A cink továbbá serkenti a sejtszintű fehérjeszintézist.

A cink kognitív funkciókra kifejtett hatása azzal bizonyítható, hogy a központi idegrendszerben a cink neuroszekréciós elem vagy kofaktor és nagy mennyiségben megtalálható bizonyos neuronok, az úgynevezett cinktartalmú neuronok (idegsejt) szinaptikus hólyagjaiban.

A cink szerepet játszik a nők és a férfiak szaporodásában is. A spermaképződés egy cinkfüggő folyamat és az ondó igen gazdag cinkben. A cinktartalmú transzkripciós faktorok egyik fontos fajtája a szteroid/pajzsmirigy receptorok családja, melyek a számos hormonális és metabolikus jelzésre történő biológiai válasz közvetítéséért felelősek. Az alacsony cinkbevitel együtt jár számos hormon (többek között a tesztoszteron) alacsony keringő koncentrációjával.

A cink sav-bázis egyensúlyban betöltött szerepe a következőképpen magyarázható (kicsit tudományos szemmel)

A cinknek fontos strukturális, szabályozó és katalizátor szerepe van számos enzim esetében. A karboanhidráz egy cink metalloenzim, ahol a cink közvetlenül részt vesz a katalitikus folyamatban. A vér és az extracelluláris folyadék pH-ját a pufferrendszerek jelenléte szabályozza, melyek kiegyenlítik a változásokat, melyeket a sejt anyagcsere túlnyomóan savas jellege, vagy a savak étkezéssel történő bevitele okoz.

A belső környezet állandóságának egyik fontos tényezője a vegyhatás (pH). A vegyhatás a hidrogén-ion koncentrációt jelenti. Savas vegyhatás esetén a hidrogén ion koncentráció magasabb. Valamely oldat vegyhatásának a stabilitását az ún. pufferendszerek tartják fennt. 

A legfőbb pufferrendszer bikarbonát alapú (HCO3-). A vérben az oxidatív metabolizmus legfontosabb mellékterméke a CO2, mely szén-anhidráz jelenlétében reagál a vízzel és szénsav képződik (H2CO3), mely viszonylag instabil és hajlamos szétválni H+-ra és HCO3-ra.

A vörösvérsejtek pufferkapcaitása abban rejlik, hogy a hemoglobin is képes a H+-t megkötni, ezáltal csökkentve a savasodást. Nem megfelelő cinkbevitel esetében kimutatták, hogy csökken a vörösvértestek karboanhidráz aktivitása.

Nettó tömeg: 30 g (60 db)

Összetevők: tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), csomósodást gátló anyagok (kalcium-foszfátok, szilícium-dioxid, zsírsavak magnéziumsói), szerves cink (cink-biszglicinát), fényezőanyag (zsírsavak), színtelen bevonat [tömegnövelő szerek (hidroxipropil-metil-cellulóz, hidroxipropil-cellulóz), nedvesítőszer (glicerin)].

Adagolási javaslat: Napi 1 filmtabletta, lehetőleg étkezés közben, bő folyadékkal lenyelve.

Adagolási időtartam: Minimum 60 nap, maximum 120 nap.

Hatóanyag a napi adagban

1 filmtablettában

Szerves cink (cink-biszglicinátból)

25 mg (250%*)

*NRV: Felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaérték.

Laktóztartalom: < 0,1 g/100 g

92,693 mg cink-biszglicinát, amely 25 mg aktív cinknek felel meg.

Figyelmeztetés: Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!

  • A termék 12 éves kortól alkalmazható, a napi adag felével
  • A termék alkalmazható vérhígító használata esetén
  • A termék alkalmazható cukorbetegség esetén.
  • A termék alkalmazható terhesség, és szoptatás időszakában.

Tárolás: Száraz, hűvös helyen, gyermekek elől elzárva tartandó! A termék kupakját mindig gondosan zárja vissza!